Niektóre instrumenty dostępne w Noble Markets są oparte o ceny kontraktów terminowych, które co jakiś czas ulegają wygaśnięciu. Taka metodologia rozliczania pozycji wiąże się z przenoszeniem notowań instrumentu na kontrakt nowej serii. Różnice kursu pomiędzy kolejnymi seriami tworzą tzw. bazę i o jej wartość skorygowane są otwarte pozycje, tak aby cały proces był neutralny dla wyniku transakcji pozycji długich i krótkich.

Warto również pamiętać, że rolowanie na instrumentach w Noble Markets  jest bez kosztowe i tym samym pozwala utrzymać pozycję w dłuższym terminie bez konieczności jej zamykania i ponownego otwierania na nowej serii kontraktów.

Przykład dla PL.20:

Na podstawie ostatniego rolowania jakie miało miejsce w czerwcu uzyskaliśmy wartość bazy wynoszącą -75 pkt., co wynika z różnicy pomiędzy ceną zamknięcia wygasającej serii: 2203 pkt. oraz nową ceną rozliczeniową dla nowej serii kontraktów: 2128 pkt.

2128 pkt. – 2203 pkt. = -75 pkt. (ujemna baza)

Aby różnica cen wynikająca z rolowania kontraktu terminowego była neutralna z punktu widzenia inwestorów, pozycje kupna (długie) są uznawane, a pozycje sprzedaży (krótkie) obciążane o wartość bazy.

 

Przykład dla Oil.Brent:

Analogicznie sytuacja wygląda dla rynku towarowego, gdzie również takie instrumenty jak oil.brent podlegają rolowaniom. Na sesji lipcowej baza dla tego towaru była również ujemna i wyniosła dokładnie -0.79 USD, co wynika z różnic rozliczeniowych wygasającego kontraktu i kolejnej serii.

100.28 USD – 101.07 USD= -0,79 USD

Aby różnica cen wynikającą z rolowania kontraktu terminowego była neutralna z punktu widzenia inwestorów, pozycje kupna (długie) są uznawane, a pozycje sprzedaży (krótkie) obciążane o wartość bazy.

 

Pobierz: Tabela Rolowań

 

 

Masz pytania? Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu: 22 212 54 35, 22 212 54 37 lub pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

powrót